logoIDTANA Southern Region, Inc.
h
   ~ Back to Main Results Page

 

IDTANA Southern Region Oireachtas Team Results - 2001

Competition 30

Girls 4H Under 9

Place

Name

1

Harling Florida B

2

Drake Georgia/Florida B

3

Drake Georgia/Florida A

4

Rince na h'Eireann North Carolina C

5

Rince na h'Eireann North Carolina A

6

Rince na h'Eireann North Carolina B

6

Inis Cairde North Carolina

8

Maple Virginia

9

O'Neill-James Virginia A

10

O'Neill-James Virginia B

 

 

Competition 31

Girls 4H Under 12

Place

Name

1

O'Neill-James Virginia A

2

Maple Virginia B

3

Maple Virginia A

4

Walsh-Kelley North Carolina B

5

Inis Cairde North Carolina

6

Walsh-Kelley North Carolina C

7

Mulligan Georgia A

8

Harling Florida

9

Walsh-Kelley North Carolina A

10

Rince na h'Eireann North Carolina B

11

Maple Virginia C

12

Maple Virginia D

 

 

Competition 32

Girls 4H Under 15

Place

Name

1

Tir na Greine Florida

2

O'Neill-James Virginia D

3

Maple Virginia B

4

Cregan-O'Brien Georgia

5

McTeggart Texas B

6

O'Neill-James Virginia A

7

Irish Dance Centre Texas

8

O'Neill-James Virginia B

9

McTeggart Texas A

10

McTeggart Louisiana A

11

Rince na h'Eireann North Carolina A

12

Maple Virginia A

 

 

Competition 33

Girls 4H 15 & Over

Place

Name

1

Tir na Greine Florida

2

O'Neill-James Virginia D

3

Maple Virginia B

4

Cregan-O'Brien Georgia

5

McTeggart Texas B

6

O'Neill-James Virginia A

7

Irish Dance Centre Texas

7

O'Neill-James Virginia B

9

McTeggart Texas A

10

McTeggart Louisiana A

11

Rince na h'Eireann North Carolina A

12

Maple Virginia

 

 

Competition 34

Mixed 4H Under 9

Place

Name

1

Maple Virginia A

2

McTeggart Texas

3

Maple Virginia B

4

Inis Cairde North Carolina

5

Nashville Irish Step Dancers Tennessee

 

 

Competition 35

Mixed 4H Under 12

Place

Name

1

Rince na h'Eireann North Carolina

2

Nashville Irish Step Dancers Tennessee

3

Drake Georgia/Florida

4

Maple Virginia

 

 

Competition 36

Mixed 4H Under 15

Place

Name

1

Irish Dance Centre Texas

2

Rondeau Florida

3

Rince na h'Eireann North Carolina

4

Butler Florida

 

 

Competition 37

Mixed 4H 15 & Over

Place

Name

1

Irish Dance Centre Texas

2

Drake Georgia/Florida

2

Nashville Irish Step Dancers Tennessee

3

Tir na Greine Florida

4

Rince na h'Eireann North Carolina

5

Butler Florida

 

 

Competition 38

Girls 8H Under 9

Place

Name

1

McTeggart Texas

2

Maple Virginia

3

Rince na h'Eireann North Carolina A

4

Walsh-Kelley North Carolina

5

Harling Florida

6

Rince na h'Eireann North Carolina B

6

O'Neill-James Virginia

 

 

Competition 39

Girls 8H Under 12

Place

Name

1

Rince na h'Eireann North Carolina B

2

Rince na h'Eireann North Carolina A

3

Nashville Irish Step Dancers Tennessee

4

Maple Virginia

5

Harling Florida

6

McTeggart Louisiana

6

Walsh-Kelley North Carolina

6

Rondeau Florida

9

O'Neill-James Virginia B

10

O'Neill-James Virginia A

 

 

Competition 40

Girls 8H Under 15

Place

Name

1

McTeggart Texas

2

Walsh-Kelley North Carolina

3

McTeggart Louisiana

4

Harling Florida

5

Rondeau Florida

6

Butler Florida

7

O'Neill-James Virginia B

8

O'Neill-James Virginia A

 

 

Competition 41

Girls 8H 15 & Over

Place

Name

1

Rince na h'Eireann North Carolina

2

Rondeau Florida

3

Butler Florida

4

Maple Virginia

 

 

Competition 42

Mixed 8H Under 9

Place

Name

1

Maple Virginia

2

Rondeau Florida

 

 

Competition 43

Mixed 8H Under 12

Place

Name

1

Rince na h'Eireann North Carolina

2

McTeggart Texas

3

Drake Georgia/Florida

4

Rondeau Florida A

5

Maple Virginia

6

Rondeau Florida B

 

 

Competition 44

Mixed 8H Under 15

Place

Name

1

Irish Dance Centre Texas

2

Rince na h'Eireann North Carolina

 

 

Competition 45

Mixed 8H 15 & Over

Place

Name

1

Drake Georgia/Florida

2

Irish Dance Centre Texas

3

Nashville Irish Step Dancers Tennessee

4

Rince na h'Eireann North Carolina

5

Scoil Damhsa Tennessee

 

 

Competition 46

Adult 4H Ladies

Place

Name

1

Nashville Irish Step Dancers Tennessee A

2

Maple Virginia B

3

Nashville Irish Step Dancers Tennessee B

4

Maple Virginia A

5

Butler Florida

 

 

Competition 47

Adult 4H Mixed

Place

Name

1

Maple Virginia

2

Butler Florida

 

 

Competition 48

Adult 8H Ladies

Place

Name

1

Nashville Irish Step Dancers Tennessee

2

Maple Virginia

3

Butler Florida

 

 

Competition 49

Adult 8H Mixed

Place

Name

1

Butler Florida

 

 

Competition 50

Choreography Under 13

Place

Name

1

Rince na h'Eireann North Carolina

2

O'Neill-James Virginia A

3

Breffni Academy Florida

4

McTeggart Louisiana

5

Walsh-Kelley North Carolina

6

McTeggart Texas

7

O'Neill-James Virginia B

8

Rondeau Florida A

9

Rondeau Florida B

 

 

Competition 51

Choreography 13 & Over

Place

Name

1

McTeggart Texas

2

Butler Florida

3

Rondeau Florida

4

Nashville Irish Step Dancers Tennessee

5

O'Neill-James Virginia

6

Butler Florida

 

 

Competition 52

Dance Drama Under 13

Place

Name

1

Inis Cairde North Carolina

2

O'Neill-James Virginia

 

 

Competition 53

Dance Drama 13 & Over

Place

Name

1

Nashville Irish Step Dancers Tennessee